Біофільний дизайн інтер’єру: коли природа стає частиною вашого простору
Останнім часом набирає популярності концепція, яка об’єднує людину з природою та сприяє відпочинку й відновленню сил – біофільний дизайн. Це не просто тренд, а інноваційний підхід до створення комфортного та здорового житлового простору.
Що таке біофільний дизайн?
Думка про те, що люди мають вроджений зв’язок з природою, бере свій початок ще з середини XX століття, коли біолог Едвард О. Вілсон розповів свою філософію біофілії та висунув гіпотезу про важливість для людини взаємодіяти з природою. Біофільний дизайн базується на даній гіпотезі і пропонує створювати середовище, яке максимально нагадує природне. В інтер’єрі це – живі рослини, натуральні матеріали, денне світло, природні кольори та текстури.
Основні принципи біофільного дизайну
- Природні матеріали
Натуральні матеріали – деревина, камінь, глина, шкіра, бамбук тощо – є основою біофільного дизайну. Вони створюють відчуття тепла, їхня природня текстура додає затишку простору.
- Зелена рослинність
Рослини в інтер’єрі не тільки додають естетичної краси, але й сприяють покращенню якості повітря, адже поглинають вуглекислий газ і виділяють кисень. Окрім того, завдяки своїй палітрі зелених кольорів рослини сприятливо впливають на психіку людини, знімають напругу, стрес, допомагають розслабитися.
- Природне освітлення
Максимальне використання денного світла є ще одним важливим елементом біофільного дизайну. Панорамні вікна, відкриті балкони та навіть правильне розташування дзеркал допомагають заповнити приміщення світлом і теплом.
- Імітація природи через кольори та текстури
Використовуйте біоморфні форми, природні кольори та текстури в декорі. Це можуть бути заокруглені кути, вигнуті чи асиметричні поверхні меблів. А також хвилясті, плавні лінії, що нагадують текстуру дерева чи каменю. На стінах і текстилі вітаються рослинні візерунки, природні принти та теплі пастельні відтінки.
- Вода та живі елементи декору
Загальновідомо, що вода має терапевтичний ефект. Звуки її течії або наявність водних елементів декору, таких як фонтани, акваріуми, кімнатні водоспади, створюють атмосферу спокою.
Як застосувати біофільний дизайн вдома?
Перший квартал житлового району Manhattan UP вже введено в експлуатацію. Тож придбавши тут квартиру, ви зможете одразу розпочинати ремонт та реалізовувати найцікавіші дизайнерські рішення при оформленні інтер’єру.
Інтегрувати біофільні елементи у власний інтер’єр зовсім не складно. Ось декілька порад:
- Рослини. Вибирайте такі, за якими легко доглядати. Розміщуйте їх у різних частинах кімнати.
- Природні матеріали. Меблі з дерева, каменю, глини, килими з натуральних матеріалів створять атмосферу, наближену до природи.
- Природне світло. Розмістіть меблі так, щоб світло без перешкод потрапляло в кімнату. З цієї причини не ставте нічого зайвого біля вікон та на підвіконня.
- Вода. Акваріуми чи кімнатні фонтани додадуть простору спокою та гармонії.
Біофільний дизайн і його вплив на здоров’я
Основною метою біофільного дизайну є покращення здоров’я людини. Як показують дослідження, перебування у приміщенні, в інтер’єрі якого використані природні елементи, позитивно впливає на психоемоційний та фізичний стан людини, знижує рівень артеріального тиску та частоту серцевих скорочень, допомагає відновити енергію та покращує сон.
Наприклад, природне освітлення сприяє регуляції рівня мелатоніну, що впливає на біоритми, а зелена рослинність очищує повітря, знижує рівень тривоги та допомагає розслабитися. Крім того, біофільний дизайн покращує концентрацію, стабілізує емоційний стан і навіть підвищує продуктивність, креативність.
Природа – найкращий союзник у боротьбі зі стресом та втомою, і її присутність у наших домівках може значно змінити якість життя.