08 Липня, 2021

Чи вистачить житла на всіх?

Тема застарілого житлового фонду уже понад двадцять років є по-справжньому хвилюючим питанням для всіх міст України. Івано-Франківськ цьому не є виключенням.
Понад 80% житла в Україні є застарілим, а 23% всього житлового фонду обов’язково потребує реконструкції чи модернізації. Капітальний ремонт ніколи не робили у 45% українських будинків, а понад 50% житла в Україні перетнуло 50 річний поріг. Три чверті містян проживають у багатоквартирних будинках, які були побудовані протягом 1960-80-х років. І всього 2% українців живуть у новобудовах – будинках, зведених за останні 10 років. Відповідно в майбутньому прогнозується високий попит на новобудови, який спричинить зростання вартості квадратних метрів. Покупець зацікавлений в новому безпечному, енергоефективному житлі. Важливим пріоритетом є розвинута інфраструктура та можливість жити і працювати в одному місці.
За останні двадцять років в Україні ухвалили багато програм із реконструкції застарілого житлового фонду. Однак через нестачу фінансування жодна з них так і не запрацювала та не дала результатів. Знести застарілий будинок дуже важко – спочатку потрібно отримати згоду у всіх мешканців, а на практиці втілити це майже нереально.
Для того, щоб наблизити Україну до європейського стандарту нам потрібно побудувати щонайменше 2 млрд квадратних метрів житлової нерухомості. Про це повідомляє президент Конфедерації будівельників України. На сьогодні на одного українця припадає близько 24 квадратних метрів житлової площі. При цьому в Європі на середньостатистичного громадянина припадає не менше 60 квадратних метрів нерухомості.
Згідно даних Держстату за січень 2021 року найвищий показник забезпеченості населення житлом в країні має Київська область – 37 м² на людину. До п’ятірки найкращих увійшли ще Вінницька область – 32 м² на людину, Чернігівська – 31 м², Хмельницька і Черкаська області – на одного українця там припадає 30 м². Однакові показники в Івано-Франківської, Кіровоградської, Тернопільської та Житомирської областей, це 28 м² на людину. Найгірші показники забезпечення житлом мають Миколаївщина – 23 м² на людину, Донеччина – 13 м² та Луганщина – 9 м².
У кожної країни цей показник є різним. Найвищий – в країнах Північної Європи: у Норвегії, Данії і Швейцарії забезпеченість житлом становить близько 55 м². У Польщі показник близький до українського – близько 25 м² на одну людину.
Сфера будівництва в Івано-Франківську та Україні загалом розвивається, тому найближчим часом цей показник буде змінюватися. Саме зараз будівельна компанія blago developer реалізовує новий проект Manhattan Up. Це наймасштабніший сучасний район Івано-Франківська, який буде складатися з 6 унікальних кварталів з неймовірними бульварами та фонтанами.